Profesor Miloš Stehlík jubilantem

Profesor Miloš Stehlík (uprostřed) s Magdalenou Vašáryovou, Martinem Číhalíkem, ředitelem společnosti Po stopách Lichtenštejnů (vpravo) a Petrem Kroupou z Národního památkového ústavu v Brně.

Čtrnáctého listopadu oslavil profesor PhDr. Miloš Stehlík 90 let. Tento doyen moravské památkové péče je jedním z předních znalců barokního sochařství u nás a celý svůj profesní život zasvětil právě památkám a jejich ochraně. V památkové péči pracuje kontinuálně od roku 1948 a současně vychoval několik generací historiků umění na Filozofické fakultě MU v Brně, kde stále přednáší. V jeho zásadních pracích o barokním sochařství Moravy najdeme i mnohá díla, jejímiž objednateli byla knížata z Lichtenštejna.

V pondělí 25. listopadu čekalo na pana profesora milé překvapení. V doprovodu ředitele o.p.s. Po stopách Lichtenštejnů Mgr. Martin Číhalíka a zástupců památkové péče byl přijat ministrem kultury panem Jiřím Balvínem, který mu v salonku Nostického paláce v Praze předal cenu ministra Artis Bohemiae Amicis. Iniciátorkou ocenění byla poslankyně Národní rady Slovenské republiky a předsedkyně občanského sdružení Via Cultura, významná herečka a diplomatka paní Magdalena Vašáryová, která se rovněž slavnostního ocenění zúčastnila.

(Praha, 25. 11. 2013, redakce)

 

Osobní přání:

Vážený pane profesore, je mi ctí, že Vás znám již dvacet let a že jsem mohl být jedním z Vašich studentů na Semináři dějin umění FF MU v Brně. Velmi si též vážím toho, co jste mi předal při mém čtrnáctiletém působení na Národním památkovém ústavu v Brně, rád vzpomínám zejména na naše nesčetné rozhovory o památkách a přístupu k nim.

K Vašemu významnému životnímu jubileu Vám celá naše společnost přeje hlavně pevné zdraví, pro umění zapálené studenty a úctu kolegů.

Martin Číhalík

Záložka pro permanentní odkaz.

Komentáře jsou uzavřeny.