Tradiční sklářské řemeslo na dnu otevřených dveří

DSC00105

V sobotu 2.8.2014 se již tradičně otevřou brány areálu skláren Květná. Moravské sklárny Květná se nacházejí v srdci Bílých Karpat nedaleko hranice se Slovenskem. Založeny byly Janem Josefem I. z Lichtenštejna v roce 1794 a udržela se v nich technologie ruční výroby skla, která je dodnes žádaná a vyhledávaná nejen v zahraničí, ale také špičkami českého sklářského designu. Sklárna od roku 2005 spolupracuje s Rony Pleslem, Barborou Škorpilovou nebo se studiem Olgoj Chorchoj. Prostřednictví této spolupráce získaly sklárny Květná několik významných mezinárodních ocenění, jako např. Designpreis v roce 2007 na veletrhu Ambiente ve Frankfurtu nad Mohanem. Cílem skláren není konkurovat levnému sklu z východu, ale zaměřili svoji pozornost na progresivní moderní design, kvalitní zpracování a malé kolekce. V současné době slaví se svými výrobky úspěchy po celém světě.

Ve sklárnách byla obnovena také výroba leptaného skla, kterou Květná zahájila roku 1897 jako teprve druhá sklárna v Evropě a to již za nového majitele, kterým se roku 1848 stala společnost Josef Zahn, co. Ředitelem byl jmenován Emanuel Zahn. Výroba skla nepřetržitě fungovala i během druhé světové války až do jara roku 1945. Sklářské pece pak vychladly na několik měsíců ještě v roce 2002, kdy sklárnu od společnosti Crystalex Nový Bor odkupuje Odborový svaz zaměstnanců sklářského, keramického a bižuterního průmyslu a porcelánu Praha, který obnovil výrobu. Od jara roku 2004 vlastníkem společnost SYNEX CZ.

 

 

 

 

Seznámit se s historií a přímo si prohlédnout provoz sklárny lze během Dne otevřených dveří, který se koná v sobotu 2. srpna 2014 od 8 do 13h.

 

Pozvánka 

 

Adresa:

Moravské sklárny Květná

náměstí Em. Zahna 329

Květná

687 65 Strání

 

Mapa

Záložka pro permanentní odkaz.

Komentáře jsou uzavřeny.