Patron Lichtenštejnského domu v Břeclavi oslaví osmdesátiny

OLYMPUS DIGITAL CAMERAJsou mezi námi lidé, u kterých se bohatá životní zkušenost projevuje dalšími aktivitami. Tak je tomu i u významné osobnosti lichtenštejnského rodu, u prince Wolfganga, který se v prosinci letošního roku dožívá požehnaných osmdesátin.

Narodil se dne 25. 12. 1934 ve Štýrském Hradci jako syn prince Karla z Lichtenštejna a kněžny Alžběty z Urachu, vnučky dr. Karla Theodora z Wittelsbachu, očního specialisty a bratra rakouské císařovny Alžběty , známé pod jménem Sissi. Po otci je princ Wolfgang prasynovcem panujících knížat Jana II. (1840 – 1929) a Františka I. (1853 – 1938), prostřednictvím své matky je potomkem bavorské královské rodiny. Bez ohledu na původ jde o člověka naprosto běžného lidského chování a jednání se smyslem pro pořádek, pracovitost a pomoci druhým, potřebným.

Vzdělání získal postupně na internátním klášterním gymnáziu v biskupském městě Seckau a maturitu složil na gymnáziu ve Vaduzu. Poté odjel na rok jako lesní dělník do Skotska. Práva absolvoval na univerzitě ve Vídni. Další kroky prince Wolfganga vedly do služeb mezinárodní imobilní firmy ve Stuttgartu. Řadu let působil jako ředitel Zemské pojišťovny v Salcburku. Teprve v roce 1996 vstoupil do diplomatických služeb Lichtenštejnska jako velvyslanec. Nejdéle zastupoval Lichtenštejnské knížectví ve švýcarském Bernu. I když v roce 2001, tedy ve věku 67 let, vstoupil do penze, působí dál ve prospěch rodu jako poradce v knížecích nadacích, které využívají jeho právnické erudice a diplomatických zkušeností.

Zvlášť příznivě je nakloněn česko-lichtenštejnským vztahům, které pomáhal od začátku formovat. Jeho zájem se soustředil i na spolupráci Lichtenštejnska s jižní Moravou, mj. i s Břeclavskem, kam také velmi rád i soukromě přijížděl. V roce 2009 se stal patronem nově zřízeného Lichtenštejnského domu v Břeclavi, první instituce u nás, která přibližuje dějiny rodu a jeho významné osobnosti.

Se svojí manželkou princeznou Gabrielou, rozenou de la Rosée, pocházející z Bavorska, ale španělského původu, vychoval dvě děti, dceru Stefanii, jež žije ve Švýcarsku, a syna Leopolda, od něhož je dědečkem vnuka Lorenze. Oba potomci našeho jubilanta mají vysokoškolské společenskovědní vzdělání.

Do dalších let života přejeme oslavenci hodně zdraví a osobní spokojenosti.

PhDr. M. Geršic

Záložka pro permanentní odkaz.

Komentáře jsou uzavřeny.