Za historií Lichtenštejnů do Moravského Krumlova

Fotografie0127

Na počátku 17. století vznikl z panství Moravský Krumlov samostatný státní útvar s názvem Lichtenštejn. Za jeho vznikem stojí kníže Gundaker (1580 – 1658), jedna z důležitých historických postav, která se významně zapsala do dějin jižní Moravy, avšak dnes je její jméno téměř zapomenuto.

Výstava Život a dílo Gundakera z Lichtenštejna má přiblížit dobu i osudy tohoto šlechtice, který prostřednictvím pobělohorských událostí získal nové možnosti k budování rozsáhlého majetku rodu. V jeho službách pracovali nejvýznamnější moravští umělci, nechal vytvořit řadu paláců a rezidencí, v Krumlově budoval rozsáhlou knihovnu, byl autorem traktátu, ve kterém zaznamenal své znalosti a zkušenosti s chovem koní a patřil mezi vzdělance své doby.

Výstava, která je nyní instalována v krumlovském zámku, do jehož podoby sám Gundaker významně zasáhl, je složena ze dvou částí. První obsahuje panely s texty a vyobrazeními, která chronologicky přibližují a ilustrují jak dobu knížete z Lichtenštejna, tak také jeho osobu a nechybí ani základní dějiny celého šlechtického rodu. Panely s jednotlivými tématy jsou konkrétně věnovány jeho vzdělání, konverzi ke katolicismu, což byl jeden z nejdůležitějších momentů života, který mu později otevřel dveře k rozvoji a zisku několika panství. Další ilustrace přibližují stavební počiny Gundakera i jeho literární tvorbu. Druhá část výstavy obsahuje několik exponátů, které svým charakterem dokládají význam města Krumlova.

Výstava potrvá do 28.9. 2014

Fotogalerie

(red.)

Záložka pro permanentní odkaz.

Komentáře jsou uzavřeny.